עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות

עוסק בהנחיה באמצעות NLP, תרפיית קו הזמן ו- IEMT (טכניקה המבוססת על אינטגרציה של תנועות עיניים).
רב אומן (מאסטר) בתחומים הנ"ל.
מנחה בהתנדבות ילדים של פרויקט "פותחים עתיד" מטעם הסוכנות היהודית מאז שנת 2010.
גר באילת.
טל. 052-3918881
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון

פחדים של ילדים

27/10/2013 14:13
זאב טהר-לב
פחדים, חרדות, NLP, ילדים


ליוליה בת העשר היה פחד גבהים. פחד גבהים אינו דבר יוצא דופן, רבים מרגישים חוסר בטחון כאשר הם עולים על סולם גבוה, או מביטים מטה ממבנה גבוה. אלא שליוליה הפחד הזה שיבש את שגרת חיה. היא סירבה לבקר חברות הגרות בבניינים גבוהים, גם אם הדירה היתה בקומה החמישית והתריסים היו מוגפים. עצם הידיעה שהדירה נמצאת במקום גבוה, הרתיעה אותה. גם הפעילות שלה במתנ"ס היתה מוגבלת. טיפוס על קיר הטיפוס הסתיים בגובה של מטר אחד ותוך צרחות אימה.

 

בדרך כלל, לא צריך יותר מפגישה אחת או שתים כדי לשחרר פחד כזה. רצה הגורל ובדיוק לאחר הפגישה עמי נסעה יוליה למתנ"ס במסגרת הפעילות השבועית שלה. יוליה שכחה מהפחד שליווה אותה כל חיה, טיפסה על קיר הטיפוס יחד עם חברתה, עד לגובה בו יכלו שתיהן לצפות בחוף הים שנשקף מלמעלה. שתיהן צחקו שם למעלה, לתדהמתה של המלווה שהביאה אותה למתנ"ס.

 

רוי, אבנר, מיקי וחזי, בגילאים 10-12, הגיעו אלי בעקבות צפיה בסרט שנקרא "הטינה". הם הגיעו כל אחד בנפרד וספק אם הם מכירים אחד את השני. ארבעתם דווחו שמאז הסרט הם פוחדים להשאר לבד בחושך וכל רחש מקפיץ אותם מפחד ומקשה עליהם להרדם. אני לא מכיר את הסרט, אבל התופעה אינה חדשה. סרטי אימה יוצרים לעתים טראומה אצל ילדים, מערערים את בטחונם ועלולים לשבש את חייהם. ב NLP ישנה טכניקה פשוטה המשחררת מפוביות וטראומות, ובדרך כלל פגישה אחת או שתיים יספיקו. כל הארבעה שהיו בגילאי 9 עד 13השתחררו וחזרו למסלול חיים רגיל.

 

שי בן ה- 13 פחד ממקומות סגורים. על נסיעה במעלית לא היה על מה לדבר אבל גם כניסה לחדר השירותים הקטן בבית גרמה לו לחרדות. למזלו היו בבית שני חדרי שירותים. אחד מהם כלל גם אמבטיה והיה גדול יותר ואליו שי העז להכנס. לשי היה גם פחד גבהים ופחד מחיות. לכן היו דרושות 4 פגישות על מנת לשחרר אותו לחלוטין מכל הפחדים.

 

אלו הן רק דוגמאות של פחדים האופייניים לילדים. כל המקרים אמיתיים ורק השמות והפרטים שונו כמובן. לעתים, אנו רואים בפחדים שלנו סימנים לחולשה ולא מעזים לטפל בהן, כדי שאיש לא ידע. אנחנו לומדים לחיות אתם ומאמינים שהם כל כך מורכבים ומסובכים שאין דרך להשתחרר מהם. אלא שהפחדים משבשים את חיינו ומגבילים את חופש הפעולה שלנו. השחרור מהם לעתים הוא פשוט, קל ומהיר הרבה יותר ממה שאנו חושבים. לעתים זה אפילו מביך ונשמע לא רציני כאשר אני מספר שבפגישה אחת, או שתים, או שלוש, הצלחתי לשחרר אנשים מחרדות שנמשכו שנים ושיבשו את חייהם ואת חיי הקרובים אליהם. אלא שחרדות נקלטות במוחנו בקליק, בשניה, פתאום הן שם. וכמו שהן נכנסו בשניה, כך הן צריכות לצאת, באותה דרך ובאותה מהירות. כדי לעשות את זה צריך להבין מה קורה בתוך הראש. כשיודעים ומבינים מה קורה שם, מה הם הייצוגים הפנימיים, מה הן החוויות ומה המבנה שלהן, יודעים מה לעשות כדי ליצור את השינוי.

 

עבודה אם ילדים אינה שונה במהותה מעבודה עם מבוגרים. הטכניקות הן אותן טכניקות. בתחילת הפגישה הראשונה אני לומד מהילד מה הוא אוהב לעשות, מה הוא עושה טוב וכיצד הוא יודע שהוא טוב בזה. מה מעניין אותו, מה משמח אותו, מה עושה אותו מאושר, מה מפחיד אותו וכ'. זהו ידע שמשמש אותי לחיזוק הבטחון העצמי ולהבנת הצורך בתרגול המשימות שאני מטיל עליו. ילדים בדרך כלל פתוחים לנסות תהליכים שאינם מכירים ומגיבים במהירות. יחד עם זאת, לעתים קורה שהילד (בדרך כלל מתחת לגיל 10) לא בשל לעבודה עם NLP. אמנם הכלים פשוטים להבנה, אך הם עדיין מצריכים בשלות מסוימת.

דב מידן
22/11/2013 01:08
היי.
למדנו ביחד IEMT. גם סיימתי עכשיו קורס אומן NLP
אצל מיקי ברקל הגדול.
רציתי לדבר איתך כבר מזמן ו"לא יצא".
כנהוג אצלי, אני עדיין דוחה עשייה :)

בכל מקרה
הפוסט הזה ענה לי על המון שאלות פתוחות אצלי
לגבי עבודה עם ילדים
דבר שאני מרגיש מאוד מחובר אליו.
רציתי לומר תודה.
זאב טהר-לב
22/11/2013 05:48
הי דב,
כשתתגבר על הדחיה, צור עמי קשר.
אשמח לעזור.
זאב
כתיבת תגובה:
שמכם:

אימייל:

קישור:

תגובה: