עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות

עוסק בהנחיה באמצעות NLP, תרפיית קו הזמן ו- IEMT (טכניקה המבוססת על אינטגרציה של תנועות עיניים).
רב אומן (מאסטר) בתחומים הנ"ל.
מנחה בהתנדבות ילדים של פרויקט "פותחים עתיד" מטעם הסוכנות היהודית מאז שנת 2010.
גר באילת.
טל. 052-3918881
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון

פרטי בהחלט

04/05/2015 16:49
זאב טהר-לב
NLP, טיפול, הנחיה, טראומה, פוסט טראומה

פרטי בהחלט

האשה הקודרת שישבה מולי היתה כבת 35. היא באה כדי שאעזור לה להשתחרר מכעסים. היא מתרגזת מדברים חסרי ערך ומי שסופג הם חבריה לעבודה.

זמן קצר לאחר תחילת התשאול התברר שהאשה סובלת מפוסט טראומה לארוע שקרה לה במהלך שירותה הצבאי. הארוע הזה מלווה אותה וחיי בתוכה כאילו קרה היום. כששאלתי במה מדובר היא סירבה לומר.

"אני מכירה אותך פחות מעשרים דקות" היא אמרה. "מה פתאום שאגלה לך?"

"האם את רוצה שאעזור לך להשתחרר מזה?" שאלתי.

"כן" היא אמרה, "אלא שזה עניין אישי מאוד. קשה לי לדבר על זה. איש לא יודע על כך, אפילו להורי לא גיליתי אז מה פתאום שאגלה לך?"

"האמת" היא הוסיפה "שיתכן וקראת על כך בעיתון, זה פורסם בזמנו. אבל אף אחד לא יודע שזו אני".

יכולתי להבין אותה. ארוע טראומתי שמלווה אותה כל כך הרבה שנים, שהיא חייה אותו יום יום ולא יכולה לדבר עליו עם אף אחד, אפילו לא עם מי שאולי יכול לעזור לה, זה דבר אינטימי מאוד. אותי היא לא מכירה ועשרים דקות זה זמן קצר מדי מכדי ליצור אמון אמיתי.

יש מספר הגדרות המנסות להסביר מהו  NLP. יש מי שמגדירים את ה NLP כספר ההפעלה של המוח. זו אמנם הגדרה נחמדה ודי קולעת, אך הגדרה טובה יותר, לטעמי, היא שה NLP עוסק בחקר מבנה החוויה הסובייקטיבית. זהו משפט קצת בומבסטי אבל האמת היא שהחוויות שלנו הן תמיד סובייקטיביות. מה שחשוב הוא שיש להן מבנה וכאשר מבינים את המבנה, ניתן לשנות אותו. וכשמשתנה המבנה, משתנה החוויה ואז משתנה גם ההתנהגות.

כלומר, כדי לשנות התנהגות, אני יכול לשנות את מבנה החוויה ולא לעסוק בתוכן שלה. בניגוד לטכניקות אחרות העוסקות בתוכן של החוויה, אותי כנל"פיסט מעניין המבנה בלבד. התשאול שלי בתוכן נועד רק כדי להבין את החוויה עצמה. התוכן כתוכן, לא חשוב לי לצורך התהליך. גם התוויות הרפואיות שניתנות ע"י העוסקים ברפואת הנפש אינן רלוונטיות לתהליכים שאני מבצע.

"לו יכולתי, ע"י לחיצה על איזה מין כפתור נסתר, לגרום לכך שהחוויה הטראומתית שהיתה לך בצבא תיעלם לחלוטין, מבלי שתספרי לי דבר ומבלי שאדע במה מדובר, האם כן היית רוצה שאעזור לך?"

"בטח" היא ענתה " אשמח מאוד. זה אפשרי?"

"בואי ננסה" הצעתי. ביקשתי ממנה לחשוב על אותו זיכרון טראומתי שחיי בזיכרונה. השתמשתי בכלים של IEMT, תראפיה באמצעות אינטגרציה של תנועות עיניים. זהו פיתוח שצמח מתוך ה NLP ונמצא יעיל מאוד בשחרור של רגשות שליליים.

עשרים דקות לאחר מכן, התקשתה האשה לזכור מה בדיוק היה שם באותו ארוע טראומתי. הכל התרחק מאוד והזכרון כמעט והתפוגג. כל הרגשות השליליים שהיו קשורים לאותו ארוע נעלמו לחלוטין. פתאום היא נזכרה שהיו גם ארועים נחמדים בצבא.

בסוף הפגישה היא בקשה שבפגישה הבאה נעסוק בבעיות אחרות שמפריעות לה. ההסתייגות שהיתה לה בתחילת הפגישה נעלמה והיא היתה פתוחה לעסוק בנושאים נוספים.

נפגשנו שבוע לאחר מכן. היא היתה חייכנית וברכה אותי במאור פנים. שאלתי אותה על הצבא. היא הסתכלה במין הבעה של חוסר עניין. "צבא? מה הבעיה אתו?"

אחר כך היא הוסיפה "חבל שלא פגשתי אותך אז. היית חוסך לי הרבה שנים של סבל".

בסה"כ פגשתי אותה ארבע פעמים. אני כבר לא רואה אותה יותר אבל מקבל ממנה, מדי פעם, ברכות לחג, באמצעות הודעות SMS בטלפון. אני יודע שהיא בסדר. עד היום אין לי מושג מה קרה לה בשרות הצבאי. היא לא סיפרה ואני לא שאלתי. זה באמת לא ענייני. אחרי הכל, זהו עניין פרטי בהחלט.

 

זאב טהר-לב

מאסטר ב- NLP, (Time Line Therapy, IEMT (Integral Eye Movement Therapy.

נייד: 052-3918881

כתיבת תגובה:
שמכם:

אימייל:

קישור:

תגובה: