עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות

עוסק בהנחיה באמצעות NLP, תרפיית קו הזמן ו- IEMT (טכניקה המבוססת על אינטגרציה של תנועות עיניים).
רב אומן (מאסטר) בתחומים הנ"ל.
מנחה בהתנדבות ילדים של פרויקט "פותחים עתיד" מטעם הסוכנות היהודית מאז שנת 2010.
גר באילת.
טל. 052-3918881
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון

מי רוצה לפגוש נחש?

06/03/2014 10:54
זאב טהר-לב
נחשים, פוביה, פחד, חרדה, NLP

רוב האנשים חוששים מנחשים והיו מוותרים בשמחה על מפגש לא צפוי עם נחש שאינו חיית מחמד, במיוחד אם הוא נחש ארסי. זהו רגש נורמלי לחלוטין, מנגנון הפחד נועד להגן עלינו. זה עדיין לא פוביה.

 

לשימי היתה פוביה מנחשים.

 

לא סתם פוביה. אי היה אפשר להזכיר את המילה נחש בקרבתו, כי מיד הוא היה נעלם. שאלתי אותו פעם אם זה משנה לו אם זה נחש ארסי או נחש מחמד, או צעצוע של נחש והוא ענה שלא, כי ממילא הוא לא ידע, הוא ימות לפני כן. שימי לא יכל לצפות בסרטים בהם הופיעו נחשים, הוא חשש מטיולים רגליים במקומות ובתקופות שעלולים להיות בהם נחשים, הוא סירב לצפות בתמונות, או, כאמור, אפילו להזכיר את המילה נחש.

 

פוביה מוגדרת כמצב נפשי של פחד, בעתה או רתיעה מוגזמים מאובייקט או ממצב כלשהו. יצא לי לעזור להרבה אנשים שסבלו מפוביה מסוגים שונים (עכבישים, מקומות סגורים, גבהים, טבילה בים וכ'). בדרך כלל זה תהליך קצר מאוד. לעתים מספיקות כמה דקות ופוביה שנמשכה שנים נעלמת כלא היתה.

 

אצל שימי נדרשו לנו שלושה מפגשים, כדי ששימי ישתחרר מהפוביה.

 

בתחילה הוא סירב להצעתי כידיד, לעזור לו להשתחרר מהפחד. הוא חשש שבמסגרת התהליך אבקש ממנו לראות נחש ומבחינתו זה לא יעלה על הדעת. כשהבטחתי לו שזה לא חיוני הוא התרצה. המטרה שלו היתה "לא להכנס לפניקה אם אתקל בנחש ושאוכל לפעול בשיקול דעת".

 

לעתים, במהלך תהליך של NLP, צריך לדמיין, או להעלות מהזכרון את אותם סרטים מפחידים שרצים בראש, כשחושבים על הנושא המפחיד. וכאן היה הקושי הגדול של שימי. עצם המחשבה על הנחש  יצרה את הפניקה ששתקה אותו והקשתה עליו לבצע את ההנחיות שלי.

 

לכן נדרשו לנו שלושה מפגשים.

 

היום שימי חופשי מהפוביה. הוא סיפר לי כיצד ישב בטרמינל של שדה דב והתבונן בנחת שוב ושוב בסרט הפרסומת של המצפה התת ימי בו מציגים את נחש האנקונדה. הוא גם סיפר לי איך ניקש עשבים שוטים בגינתו בשעת ערב ושמע רשרוש בין השיחים והמשיך כאילו כלום, וזה קצת הדאיג אותי...

 

אנשים הסובלים מפוביות, מתקשים, לעתים, להסביר את מקור הפוביה. זה בא בבת אחת. לא תמיד ברור למה, וזה גם לא כל כך חשוב למה. כשם שזה בא במהירות, כך זה יכול להעלם במהירות. אין צורך בתהליכים ארוכים או לחשיפה לגורם הפוביה. בסוף התהליך, הלקוח מוזמן להתנסות. זו לא חובה אך בדרך כלל זו יוזמה שלו לבדוק את מידת ההצלחה ולהנות ממנה.

 

זאב טהר-לב, מאסטר ב- NLP, (Time Line Therapy, IEMT (Integral Eye Movement Therapy. 052-3918881

כתיבת תגובה:
שמכם:

אימייל:

קישור:

תגובה: